Imię Pani, Krzysztof Koziołek



Krzysztof Koziołek
Imię Pani
Manufaktura Tekstów, Nowa Sól 2017 r., str. 334
ISBN: 978-83-945880-7-6

Naprawdę nie trzeba było mnie namawiać, abym sięgnęła po „Imię Pani”. Kryminał retro jest jednym z moich ulubionych gatunków, dlatego tez z wielką przyjemnością i ciekawością zasiadłam do lektury.

18 grudnia 1934 r., komisarz kryminalny Gustav Devart korzysta z gościny opata benedyktynów w Kreszowie. Wyciszenie jakiego pragnie tu zaznać ma doprowadzić do uspokojenia jego nadwątlonych rodzinnym dramatem sił. Niestety jak się okaże i tu nie zazna spokoju. Pewnego dnia po Dniu Światła w klasztornej toalecie zostaje odnaleziony jeden z mnichów. Miejscowa policja uznaje to zdarzenie jako nic nie znaczący wypadek. Niestety komisarz zauważa inne poszlaki. Na dniach zostaje odnaleziony kolejny mnich, a zaraz następnego jeszcze jeden. Komisarz wiedząc, że nie uzyska pomocy od lokalnej policji, postanawia działać na własną rękę. Czy przypadkiem nie grozi mu niebezpieczeństwo, w jaką intrygę zostanie wplątany, co ukrywają mnisi, o czym nie chcą wiedzieć policjanci?

Kryminały retro nigdy mnie nie zawodzą. Od współczesnych kryminałów różni je sposób prowadzenia śledztwa, gdzie aby odkryć poszczególne elementy należy samemu do nich dojść, a współcześnie „dużą robotę” robi technika.

„Imię Pani” czyta się jednym tchem, naprawdę ciężko oderwać się od lektury, od fabuły która w żadnym stopniu nie nakierowuje czytelnika na rozwiązanie zagadki, a jeszcze bardziej ją zapętla. Z każdą przewracaną stroną akcja przyspiesza i doprowadza czytelnika do pewnego rodzaju obłędu – gdzie jest rozwiązanie, kto za tym wszystkim stoi?


Krzysztof Koziołek, rocznik 1978, zielonogórzanin z urodzenia, obecnie mieszka w Nowej Soli. Absolwent politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, z zawodu pisarz i dziennikarz. Pasjonat górskich wędrówek, zapalony kibic żużla i fan serialu „Na południe”.
W 2007 r. zadebiutował „Drogą bez powrotu”. W kolejnych latach wydał: „Święta tajemnica”, „Miecz zdrady”, Premier musi zginąć”, „Trzy dni Sokoła”, „Bóg nie weźmie w tym udziału”, „Instrukcję 0066”, „Ławę przysięgłych”, „Furia rodzi się w Sławie”, „Będę Cię szukał, aż Cię odnajdę”, „Operację Aksamit”, oraz „Górę Synaj”.


Moja ocena: 8/10


Za książkę dziękuję autorowi.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty