Chata, William Paul YoungWilliam Paul Young
Chata
Nowa Proza, Warszawa 2017, str. 294
ISBN: 978-83-7534-061-7

Nie można kochać dwóch osób tak samo. To po prostu niemożliwe. Kochasz każdego człowieka inaczej, bo jest jedyny w swoim rodzaju i on w tobie również dostrzega twoją niepowtarzalność. Im lepiej się poznajecie, tym bogatsze stają się barwy waszej relacji.

Do sięgnięcia po tę powieść zachęcił mnie blurb na okładce. Nigdy nie sugeruję się tym, że dana książka została już sfilmowana, bo często tak jest, że mocno fabuła filmu odbiega od oryginalnej wersji książkowej. Nie wiem jak jest w tym przypadku i nie wiem czy to sprawdzę, ale sama książka bardzo mocno mnie wciągnęła, gdyż porusza dość trudny i mocno emocjonalny temat.

Żyć bez miłości to tak, jakby związać ptakowi skrzydła i pozbawić go możliwości fruwania.
Ból też potrafi spętać skrzydła i uniemożliwić latanie - ...- I jeśli będą spętane przez długi czas, zapomnisz, że zostałeś stworzony do latania.

Missy, najmłodsza córka Macka zostaje porwana podczas rodzinnych wakacji. Po czasie ślady znalezione w opuszczonym domu na pustkowiach Oregonu, wskazują, że dziewczynka została brutalnie zamordowana. Mija kilka lat, Mack otrzymuje tajemniczy kopertę, w której znajduje zaproszenie do domu, w którym została zamordowana jego córka.  Pomimo bólu, który trapi jeszcze Macka, postanawia on odwiedzić miejsce, w którym swoje ostatnie chwile spędziła Missy. Czy mężczyzna pojedna się z Bogiem, czy da radę zmierzyć się z przeszłością?

Chata to książka, która już opisem na okładce zapowiada, że może być ciężko przyswajać wydarzenia, które będą się tu działy. Autor próbuje odpowiedzieć na pytania, które nurtują i będą nurtować człowieka: czym jest cierpienie, w jakim celu ludzie są jemu poddawani i przede wszystkim dlaczego cierpi tak dużo dzieci, czym one są winne?

W tytułowej Chacie mnóstwo przemyśleń, mnóstwo mądrych i wartościowych spostrzeżeń. Jedyne co zastanawia, to dość szybkie pogodzenie się autora ze stratą ukochanej córeczki.

Chata to książka godna polecenia. Autor poprzez lekki styl dość łatwo dociera do czytelnika i wciąga w swoją opowieść, dzięki czemu książkę czyta się szybko. Z drugiej poprzez zawarte w niej prawdy, powoduje, że jednak zatrzymujemy się nad konkretnym wątkiem i zastanawiamy się, jak sami byśmy w konkretnej sytuacji postąpili.

William Paul Young, kanadyjski pisarz, najbardziej znany jako autor powieści Chata. Wraz z żoną Kim mieszka w amerykańskim mieście Happy Valey w stanie Oregon. Ma czterech synów i dwie córki.

Moja ocena: 8/10


Komentarze

 1. Prawie dziś tę książkę kupiłam... ale jednak uznałam, że i tak mam za dużo na półce już.

  OdpowiedzUsuń
 2. Intryguje mnie ta powieść, więc na pewno postaram się ją poznać, chociaż w ostatnich dniach natknęłam się na kilka negatywnych opinii. Jednak te pozytywne nadal przeważają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo wszystko nie mam na nią wielkiej ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromnie mi się ta powieść spodobała. Mnóstwo refleksji miałam podczas czytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam same dobre recenzje, więc prędzej czy później po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy po "Chatę" sięgają teraz, kiedy wyszła jej ekranizacja. Ja czytałam tę książkę siedem lat temu, wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Pomimo takiego odstępu czasu nadal co nie co pamiętam z tej lektury, niedawno książkę czytał mój mąż podobała mu się, ale pewne zawarte w niej "prawdy" mocno go zaskoczyły. Niewątpliwie to ciekawa książka, po którą według mnie warto sięgnąć, ale nie przypadnie ona do gustu każdemu ze względu na wątek religijny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już o tej książce wiele pozytywnych opinii, mam ją w planach!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty