Cela 7, Kerry DreweryKerry Drewery
Cela 7
Sonia Draga, Katowice 2017, str. 466
ISBN: 9788380571143

Zapowiedź historii bardzo mnie zaintrygowała i ciekawa byłam jak może się zakończyć życie dziewczyny umiejscowionej w celi śmierci, a za której życie będą odpowiedzialni telewidzowie. Z jednej strony mnie to zaintrygowało, z drugiej mocno zszokowało, bo jak można decydować o czyimś życiu poprzez reality show. Zasiadłam więc do książki i oddałam się historii.

Zamordowano uwielbianego celebrytę. Na miejscu zbrodni zostaje zatrzymana szesnastoletnia Martha Honeydew, która przyznaje się do winy. Dziewczyna trafia do więzienia, w którym znajduje się siedem cel, jedna na każdy dzień, ostatnią jest cela śmierci. Życie Marthy zależy od smsów i telefonów telewidzów reality show. Czy uda się ocalić Marthę, czy prawda o zbrodni ujrzy światło dzienne?

Pomysł na fabułę jest bardzo oryginalny. Przecież ciężko sobie wyobrazić sytuację, gdy sądy nie istnieją a o życiu skazanego decydują widzowie poprzez wysyłane sms`y. Główna bohaterka, Martha osoba, która wie co to bieda, która pomimo sytuacji w której się znalazła jest nad wyraz silna, pomimo czasami pojawiających się wątpliwości, co do decyzji jaką podjęła.

Siedem dni, siedem cel niby krótko ale jednak czym bardziej zgłębiamy się w lekturę tym bardziej poznajemy Marthę, bo nie raz to ona jest narratorką. Jednak oprócz niej poznamy również Evę, jej jedyną łączniczkę ze światem zewnętrznym i Isaaca jej chłopaka. Oprócz tego poznajemy również rozdziały, które relacjonują program telewizyjny.

Poprzez tę historię autorka pragnie pokazać jak media manipulują informacjami i nie jest to wymyślone, gdyż doświadczamy tego na co dzień.

Cela 7 to z jednej strony ciekawa a z drugiej przerażająca historia, która pokazuje jak pieniądz, władza rządzą światem. Pokazuje, że wciśnięcie jednego przycisku może doprowadzić do śmierci bezbronną osobę. Pomimo tego, że książka skierowana jest do młodego czytelnika, to również ten starszy wiekiem odnajdzie się w tej lekturze, która tak naprawdę otwiera oczy na otaczający świat.

Kerry Drewery mieszka w hrabstwie Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Jest autorką dwóch innych cieszących się dużym znaniem powieści dla młodzieży, które poruszają śmiałą tematykę A Brighter Fear oraz A dream of Lights. Zanim Kerry na dobre zajęła się pisaniem, była koordynatorką programu BookStart w brytyjskiej instytucji charytatywnej Book Trust, znalazła się także w finale organizowanego przez BBC konkursu na scenariusz dla dzieci. Ukończyła studia w zakresie profesjonalnego pisarstwa. Kiedy nie pisze, biega, jeździ na rowerze i pływa, co pozwala jej unikać prac domowych i bez wyrzutów sumienia zajadać się sernikiem, za którym przepada. Kocha psy, a jej dom jest pełen książek i filmów.

Cela 7 jak mało która książka ma swoją stronę Cela 7 Warto tam zajrzeć i dowiedzieć się trochę więcej o książce, autorce, zobaczyć zwiastun. Jeśli nie jesteście pewni tego, że to lektura dla Was, na stronie można znaleźć fragmenty książki które powinny was zachęcić do lektury.

Moja ocena: 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Sonia Draga

Komentarze

 1. Bardzo mnie ta książka intryguje! Mam nadzieję, że nie będę zawiedziona:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie jakoś za książka za bardzo nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie ta książka wciągnęła dość mocno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coraz bardziej kusi mnie ta powieść, więc na pewno ją przeczytam, ale za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. "(...) jak pieniądz, władza żądzą światem." A może rządzą? Nie lepiej przez rz:-) ?Ort.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, poprawiłam. Chyba miałam inną żądzę na myśli ;)

   Usuń
 6. Książka jest jeszcze przede mną, ale widzę, że zbiera same pochlebne opinie. Mam nadzieje, że i mnie nie rozczaruje:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się ta książka podobała :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty