Fräulein France, Romain Sardou



Romain Sardou
Fräulein France
Rebis, Poznań  2015, str. 302
ISBN: 978-83-7818-681-6

Powieść historyczna to specyficzny a jednocześnie interesujący gatunek, w którym autor łączy wydarzenia faktyczne z minionych lat z tymi wymyślonymi przez siebie. To tym przewodnim elementem powieści jest sam autor, który fikcję miesza z rzeczywistością tak perfekcyjnie, że czytelnikowi nie raz nie udaje się stwierdzić, gdzie ta fikcja tak naprawdę występuje. Drugim elementem są bohaterzy ci realni naprzeciw wymyślonych, którzy stoją przed trudnymi wyborami, są postawieni przed decyzjami, które mogą zawarzyć nad dalszymi losami ich samych, a przede wszystkich ich potomków.

1940 rok, Niemcy wkraczają do Francji. Friedrich Grimm i Peter Böhm zatrzymują się w posiadłości Alfreda Riquiera. Niestety goście, którzy przybywają do domu zabijają rodzinę, a dom podpalają. Po kilku tygodnia w Paryżu, w Sfinksie – domu publicznym, pojawia się piękna dwudziestolatka, która chce otrzymać posadę damy do towarzystwa. Kobieta przybywa tylko z jedną walizeczką, której zabrania komukolwiek otwierać. Co tajemniczego znajduje się w walizeczce? Kim jest ta piękna nieznajoma?

Romain Sardou jest znany w Polsce z takich powieści, jak I odpuść nam nasze winy czy Ale nas zbaw ode złego. Powraca ze skonstruowaną po mistrzowsku, odważną powieścią historyczną. Opowiada o kompromisowej postawie najwyższych sfer Paryża w czasach okupacji hitlerowskiej, ale także o grozie tamtych czasów i bohaterstwie, jakie wykuwało się w ich ogniu.

Romain Sardou w swojej powieści Fräulein France ukazuje II wojnę światową, wydarzenia, gdy to Niemcy podbijają kolejne terytoria, na które uda im się wedrzeć. Autor skupia się na niemieckim bohaterze, jednak nie ma wśród nich „dobrych”, każdy z nich ma coś za uszami. O dziwo Sardou nie tłumaczy poczynań przedstawianych postaci, pisze tak jak wskazuje na to historia, że byli to oprawcy, którzy nie mieli sumienia.

Z drugiej strony przedstawia on bohatera Francji, osoby, które aby tylko przypodobać się najeźdźcy i ochronić swój majątek próbują się mu przypodobać. Niemcom są skłonni oddać wszystko aby tylko zostać ocalonym. Zaczynają również wyśmiewać nieporadność Francji, ciesząc się, że „w końcu przyszedł ktoś, kto ich wyzwoli”. Inna sytuacja jest w niższych warstwach społecznych kraju, które to próbują walczyć o swoje państwo.

Najwyższa pora skupić się na tajemniczej, głównej bohaterce – Fräulein France. W jaki sposób ta młoda zaledwie dwudziestoletnia dziewczyna, nikomu dotąd nieznana zdobyła zaufanie wysoko postawionych Niemców? Każda jej decyzja, z pozoru błaha powoduje wiele zmian. W pewnym momencie czytelnik ma wrażenie, że to ona pociąga wszystkie sznurki, to ona o wszystkim decyduje.

Zarówno tytułowa bohaterka Fräulein France jak i społeczność Niemiec i Francji tworzą niesamowitą, spójną całość dla fabuły opisanej przez autora. Odniesienia do rzeczywistych wydarzeń, które dokumentuje bibliografia zamieszczona przez autora, jeszcze mocniej oddziałują na odbiór lektury i powodują, że miałam wrażenie, że autor niczego nie zrobił ot tak, nie potraktował żadnego fragmentu swojej opowieści po łepkach, a dopracował je w każdym calu.

Fräulein France to powieść, którą czyta się niesamowicie szybko, a przede wszystkim z ciągłym oczekiwaniem przed odkrywaniem kart z życia głównej bohaterki. Fräulein France to historia przede wszystkim o zemście, mocno wyrafinowanej, ale doprowadzonej do ostateczności krok po kroku.

O innych powieściach autora słyszałam, jednak chyba nie do końca mnie przekonywały. Teraz już wiem, że chętnie bym po nie sięgnęła.

Moja ocena: 8/10

Za książkę dziękuję portalowi Sztukater.

Komentarze

  1. Pisarza nie kojarzę, rzadko też czytam powieści historyczne, ale fabuła też niezwykle mnie intryguje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat teraz nie mam ochoty na powieść historyczną, ale w przyszłości kto wie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie historie bardzo lubię :) Muszę się obejrzeć za tym tytułem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli to książka, którą czyta się z takim zaciekawieniem to muszę poszukać :)

    Moje-ukochane-czytadelka

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem zaintrygowana, lubię takie pozycje :) Zapisuje tytuł :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty