Mroczny trop, Alex Kava

seria: Maggie O`Dell

Dotyk zła | W ułamku sekundy | Łowca dusz | Granice szaleństwa | Zło konieczne | Zabójczy wirus | Czarny piątek | Kolekcjoner | Śmiertelne napięcie | Płomienie śmierci | Ostateczny cel | Mroczny trop  |


Na książki pióra Alex Kavy czekam z utęsknieniem, gdyż bardzo polubiłam jej cykl o Maggie O`Dell. Nie czytam tej serii zachowując kolejność, po prostu, jeśli coś mi wpadnie w ręce to sięgam po książkę. Do tej pory mam za sobą już, albo tylko 3 tytuły dotyczące agentki O`Dell: Zło konieczne, Czarny piątek i Dotyk zła. Gdy w zapowiedziach wydawniczych ukazał się kolejny tytuł przygód agentki, Mroczny trop – sięgnęłam po książkę bez zastanowienia. Ci, co mają już za sobą książki autorki, wiedzą, że to świetne historie sensacyjne z wątkami kryminalnymi.

Alex Kava, a właściwie Sharon Kava to amerykańska pisarka, autorka bestsellerów z gatunku thrillerów psychologicznych. Od dziecka marzyła by pisać powieści, jednak jej rodzice byli temu przeciwni, ba, byli nawet przeciwni czytaniu książek w którym nie upatrywali nic dobrego. Dopiero usamodzielnienie się kobiety, spowodowało, że mogła oddać się swojej pasji. 

Ryder Creed to ceniony trener psów. Razem z Grace, swoją suczką pomaga policjantom w odnajdywaniu ukrytych w bagażach narkotyków. Pewnego dnia został poproszony przez Straż Wybrzeża o przeszukanie statku w celu odnalezienia ukrytych używek. Jednak pod pokładem statku odnajdują grupę dzieci. Jednak to nie jedyny kłopot, jaki spotka Rydera. Pod jego opiekę trafia Amanda, czternastoletnia dziewczyna, która jest wykorzystywana do przemycania woreczków z narkotykami. 

W tym samy czasie Maggie O`Dell prowadzi śledztwo w sprawie męskich zwłok wyłowionych z rzeki. Okazuje się, że mężczyzna był powiązany z kartelem narkotykowym. Już w niedługim czasie drogi profilerki i trenera psów przetną się.

Mroczny trop to już dwunasty tytuł cyklu książek o Maggie O`Dell, jednak nie przeszkadza to na szczęście w poznawaniu historii bez znajomości poprzednich części. Fabuła książek jest tak skonstruowana, że każdy tytuł wiąże się konkretnie z jedną sprawą, a do poprzednich może jedynie w niewielkim stopniu nawiązywać. 

Tym razem profilerka ma nie lada zadanie, a mianowicie musi doprowadzić do rozwiązania sprawy dotyczącej wyłowionych, jak się później okaże torturowanych zwłok. Pewien tatuaż na ciele mężczyzny naprowadza ją na pewien trop. Natomiast Ryder poprzez swoją pomoc zarówno w odnalezieniu dzieci pod pokładem, jak i pomocy Amandzie spowoduje, że jego najbliżsi zostaną postawieni przed wielkim niebezpieczeństwem. 

Podobnie jak poprzednie trzy tytuły, które miałam okazję czytać, tak i tu narracja jest prowadzona w bardzo umiejętny sposób. Fabuła rozwija się stopniowo i z czasem mknie dość szybko ku rozwiązaniu. Ciężko doszukać się elementów naprowadzających na rozwiązanie zagadki, sugerujących rozwiązanie. Wiele razy już wspominałam, że lubię, gdy autor bawi się z czytelnikiem, z jednej strony naprowadzając go na pewien trop, by za chwilę poprowadzić wydarzenia w całkiem inny kierunku. Tak właśnie robi Alex Kava i to m.in. dzięki temu zabiegowi polubiłam jej twórczość.
W Mrocznym tropie jest mnóstwo wątków mafijnych, narkotyków, dochodzeń, morderstwa, bez których dobry thriller nie może istnieć. Dlatego też jest to lektura jak najbardziej skierowana do fanów tego gatunku. Autorka nie pozwala się nudzić. Na każdym kroku, na każdej stronie odkrywa po jedne karcie, by czytelnik również miał możliwość zabawienia się w detektywa i rozwiązania zagadki. 

Należy również zwrócić uwagę na wydanie tego tytułu jak i całej serii. Okładki w pełni pokazują, nawiązują do zawartości, a to chyba jest najważniejsze. Bo kogo nie denerwuje fakt, gdy okładka książki nijak ma się do jej treści?

 Polecam gorąco, Mroczny trop to książka, od której ciężko się oderwać.


Moja ocena: 


Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję wydawnictwu
 
Wyzwania:
Rekord 2014 | Czytam literaturę amerykańską | Klucznik: kolejna w serii, autor jest kobietą, śmierć w rozdziale, tomiska nie opasłe, wydana w serii, mroczny klimat |

Komentarze

  1. Nigdy nie czytałam niczego tej autorki. Raz miałam już kupić jej utwór, kiedy ostatecznie zrezygnowałam. I do tej pory nie wiem,dlaczego. czy dużo straciłam ? Okaże się. Chociaż z Twojej opinii wynika, że warto... więc ? Może kiedyś ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedenaście części już przeczytałam, więc „Mroczny trop” niedługo te przeczytam. Lubię Maggie O'dell ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Skoro nie ma w niej nudy to idealna książka dla mnie, ale przeraża mnie odrobinę liczba tomów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę, że postać Rydera Creeda pojawia się również w innych częściach przygód o pani policjant. Czytałam dotychczas jedną powieść Alex Kavy, która całkiem przypadła mi do gustu:) Zastanawiam się tylko, czy w tej najnowszej części, bezpośrednie finalne starcie z mordercą, zostało również przedstawione trochę po macoszemu, bo jakby z boku. W "Ostatecznym celu", który czytałam, niestety, właśnie tak było.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedyś chętnie sięgałam po książki z serii o agentce Maggie O`Dell (szczególnie polecam Kolekcjoner i Płomienie śmierci), ale już mi się znudziły, dlatego raczej nie skuszę się na powyższą pozycję, ale cieszę się, że Tobie tak bardzo przypadła do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak, denerwuje mnie to też, jak okładka nie pasuje do treści. Odnośnie Kavy nie czytałam żadnej książki, ale Mroczny trop mnie zaciekawił.

    OdpowiedzUsuń
  7. Całe życie myślałam, że Alex Kava to mężczyzna ;) Pewnie z tego względu nie sięgałam po książki. Piszesz, że bohaterką jest profilerka, a to już mi się podoba ;) W wolniejszej chwili poszukam tej serii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty