"Sargon. Wybrańcy Inanny", Krzysztof Milczarekautor: Krzysztof Milczarek
tytuł: "Sargon. Wybrańcy Inanny"
wydawnictwo: Instytut Wydawniczy ERICA, Warszawa 2013, str. 368
ISBN: 978-83-64185-12-0Krzysztof Milczarek z wykształcenia historyk interesujący się dziejami Starożytnego Wschodu, hellenizmem i religioznawstwem porównawczym, szczególnie mitologią. Jest autorem cyklu poświęconego Starożytnemu Babilonowi.

O tym jak powstało państwo akadyjskie dowiemy się z mitologii. Jednak czy forma tego przekazu do wszystkich dociera? Do mnie na pewno nie. Nigdy nie przepadałam za suchymi faktami, opisami potraktowanymi wręcz po łepkach. Dlatego też nie do końca pamiętam, jakie były koleje losu tego potężnego państwa.

Historię o krainie Sargona Wielkiego poznajemy z opowieści Szarkaliszarriego, syna Naramsina, którego ojciec był wielkim Szarrukinem, zwanym również Sargonem. Szarrukin został uratowany przez królewskiego ogrodnika z rwącej rzeki, i od tej pory był przez niego wychowywany. Jednak pewnego dnia zwraca on uwagę bogini Inanny, która pragnie, aby chłopak jej służył. Bogini Isztar doprowadza do tego, że młody Szarrukin zdobywa władzę zakładając królestwo Akadu. Jednak nie spodobało się to innym bogom. Dążenie do całkowitej władzy przez boginię, nie bacząc na negatywne skutki, doprowadziło do przeciwstawienia się temu innych bogów i klęski założonego niedawno mlekiem i miodem płynącego państwa.

Autor, bogini Isztar poświęca równie dużo miejsca, jak i kolejny władcom. To ona właśnie poprzez swoje zaślepienie chęcią władzy nad całym światem, wykorzystuje kolejnych królów, by później pozostawić ich na pastwę losu, gdy grunt zaczyna się palić pod nogami i żadna jej interwencja oraz jej moc nie jest w stanie przeciwstawić się bogom.

Historia tej książki jest opowiedziana w bardzo umiejętny sposób. Akcja płynie wolno, jednak nie zakłóca to jej odbioru, a wręcz pozwala bardziej zrozumieć postępowanie głównych bohaterów. Sprowadzenie bogów do postaci ludzkich jest zamierzonym efektem i jeszcze bardziej przybliża nam klimat opowiedzianej historii.

Cieszę się, że mogłam poznać historię wielkiego Sargona, którą trudno znaleźć w podręcznikach, a tym bardziej w tak przystępny sposób opowiedzianą.

Ostatnimi czasy bardzo często sięgam po tytuły, w których wątek mitologiczny jest częścią fabuły. W czasie, gdy zaczytywałam się bez pamięci w literaturze kryminalnej, taka historia to świetna odskocznia od rzeczywistości. A jeszcze jak jest w umiejętny i interesujący sposób przekazana, to pozostaje tylko zatracić się w lekturze.


Moja ocena: 5/5

Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję Instytutowi Wydawniczemu ERICA.


Książka bierze udział w wyzwaniach:
Komentarze

 1. oj odpuszczę, nie lubię takiej tematyki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też lubię gdy w treść wpleciony zostaje wątek mitologiczny :) Chociaż mało takich książek jak na razie przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem pewna, ale chyba jeszcze nie czytałam tego typu książki. To mogłoby być ciekawe doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią bym sięgnęła po tę książkę, lubię historię i lubię wątki mitologiczne. Niewątpliwie to pozycja, którą mogłabym przygarnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie czasami lubię sięgnąć po takie klimaty :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mitologię kocham już od podstawówki dlatego z chęcią sięgnę po taką książkę, która ma w sobie wątki z tego zakresu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. koniecznie muszę poznać tę pozycję...

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka może i rzeczywiście świetna, ale ta mitologia jakoś do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty