"Przywróceni", Jason Mottautor:  Jason mott
tytuł: "Przywróceni"
wydawnictwo: Harlequin Mira, Warszawa 2013, str. 396
ISBN: 978-83-238-9086-7


Jason Mott mieszkaniec południowo- wschodniej Karoliny Północnej, był nominowany do nagrody Pushcart Prize 2009 i Entertainment Weekly. Wymieniany jest, jako jeden z 10 „New Hollywood: Next Wave”. Jego debiutancka powieść „Przywróceni” został przetłumaczony na 13 języków i uzyskał tytuł bestsellera w New York Times.

Harold i Lucille Hargrave długo nie mogli się pogodzić ze stratą swego jedynego syna. Pomimo tego, że ta tragedia spotkała ich ponad 50 lat temu, gdy chłopak miał 10 lat, nadal powracają wspomnienia. Jednak czas spowodował, że rany na sercu powoli zaczęły się goić i gdy rodzice pogodzili się już ze stratą Jacoba, nagle ten pojawia się przed ich drzwiami. Ale jak to jest możliwe? Przecież Harold sam go wyciągnął z wody przed laty, przecież był pogrzeb… A tu po tylu latach ich ukochany ośmioletni syn stoi przed drzwiami cały i zdrowy?

Powrócił nie tylko Jakob. Powróciło wielu zmarłych i powracają oni nadal. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. Bo jak to wytłumaczyć? Ten powrót musi coś oznaczać, jakąś tragedię, która pewnie w niedługim czasie się stanie. A po drugie ci Przywróceni, mają tyle samo lat, natomiast Ci, co pozostali zestarzeli się już bardzo. Jednak są też tacy, którzy nie pogodzili się ze śmiercią bliskich, a teraz cieszą się z ich przybycia. Może to druga szansa dana im przez Boga?

Pomysł napisania tej książki, powstał po śnie autora dotyczący jego zmarłej matki. To niepogodzenie się ze stratą, niedopowiedzenia, ból, cierpienie powodują w czytelniku, który przeżył podobną sytuację pewnego rodzaju nadzieję, ale i strach- czy tak można?

Książka budzi wiele emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Język jest bardzo bogaty, co tylko pozytywnie wpływa na odbiór powieści. Akcja prężna, wartka, jednak jak to jest zazwyczaj, z końcem lektury autor zdradza przesłanie. W tym wypadku jednak nie doczekamy się adekwatnego rozwiązania, odpowiedzi na pytanie: Dlaczego?

Książka pozostawia nas w nieświadomości, nie posiada określonego zakończenia. Daje do myślenia, a zakończenie mamy sobie sami dopowiedzieć.

To bardzo ciekawy debiut, obok którego nie można przejść obojętnie.

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Harlequin Mira.


Książka bierze udział w wyzwaniu


Komentarze

 1. Fajna fabuła, zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie bardzo czekam na tę książkę i pokładam w niej ogromniaste nadziej. Bo wydaje się, ze wszystko już na rynku jet, ale takie pomysł to jednak coś nowego i to jeszcze nie ma tu nic o zombie, no świetna sprawa:) Mam nadzieję, ze się na książce nie zawiodę... A otwarte zakończenie tylko mnie dodatkowo intryguje, bo nie lubię książek z zakończeniem w stylu "jak krowie na rowie". Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wolę, gdy książka ma określone zakończenie i wyjaśnia temat i fabułę, ale jestem tutaj tak zaintrygowana tymi "Przywróconymi", że muszę poszukać książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tak zaczełam czytać Twoją recenzję to pomyślałam sobie , że wreszcie jakiś nowy pomysł, coś nietuzinkowego ;) Ciekawa jestem tej książki i sposobu w jaki autor poprowadził całą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki z niejasnym zakończeniem, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące.. w dodatku tyle nagród..to musi znaczyć, że warto:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Siostra ma ją na półce, więc może jej ją podkradnę, skoro taka dobra:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna książka. Mam nadzieję, że będzie ekranizacja:))

  OdpowiedzUsuń
 9. oł jestem bardzo ciekawa tej książki. Przeczytam na pewno :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie niestety nie zachwyciła ta książka. Liczyłam na coś zgoła odmiennego, dlatego jestem rozczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaintrygowała mnie ta książka i to bardzo. Chyba się za nią rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie debiuty, gdzie poprzeczka stoi wysoko, z chęcią się rozejrzę za książka :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty