"Strefa cienia: trzy lata z psychopatą- historia prawdziwa", Wiktoria Zender


autor: Wiktoria Zender
tytuł: "Strefa cienia: trzy lata z psychopatą- historia prawdziwa"
wydawnictwo: "Nasza Księgarnia", Warszawa 2008, str. 317
ISBN: 978-83-10-11551-5

Książka trafiła do mnie przez przypadek, pożyczyła mi ją szwagierka twierdząc, że może mi się spodobać, bo jest na faktach autentycznych.
Gry rozpoczęłam czytać "Strefę cienia...", już nie mogłam się oderwać, skończyłam po kilku godzinach. Książka już wryła mi się w pamięć i pozostanie na długo.

"Strefa cienia..." to historia Uli, która wychowuje się w małej miejscowości. Jako najstarsza z rodzeństwa ma dużo zajęć i po szkole kiedy tylko nadarza się okazja stara się spotykać z przyjaciółmi co nie do końca odpowiada jej rodzicom, którzy dają jej za przykład młodszą bardziej uzdolnioną siostrę. W związku z tym Ula zaczyna się przeciwstawiać rodzicom i czasami robi wręcz im na złość.
Pewnego dnia spotyka Romana, który podwozi ją do domu. Od pierwszego spotkania sprawia on wrażenie bardzo szarmanckiego mężczyzny, co tylko bardziej dziewczynie imponuje. Nie mija parę dni, gdy dziewczyna postanawia się wyprowadzić od rodziców do Romana. Wiodą na pozór szczęśliwe życie, Ula wydaje się być zadowolona, w końcu ktoś się nią interesuje. Wydawałoby się że Roman Gadowski zaimponował jej kilkoma autami, pieniędzmi, zakupami- jednak Ula po prostu się zakochała w 64-latku. 
Po jakimś czasie Roman staje się coraz bardziej nerwowy, coraz częściej ogląda się za siebie, dość często zmieniają miejsce zamieszkania. Jednak to była gra. Roman uzależniał stopniowo dziewczynę od siebie, zaczął szantażować, dość często podnosił rękę aż pewnego dnia doszło do tragedii.

Gdy rozpoczęłam czytać książkę- po paru stronach stwierdziłam, co ta dziewczyna wyrabia: ona zaledwie 18 latka on 64 latek- mógłby być jej dziadkiem! Łatwo jest oceniać z boku. Gdzie byli rodzice, gdy dziewczyna zaczęła szukać pomocy, wiele razy prosiła, błagała, że chce wrócić do domu? 
Książka napisana w 3 osobie, co pomogło autorce przekazać historię, aż tak bardzo się nie utożsamiać z bohaterką. Historia daje dużo do myślenia, jest przestrogą. 
Od razu skojarzyła mi się z pewnym dokumentem widzianym jakiś czas temu w telewizji, historii młodej Katie Piper, którą zazdrosny były chłopak również oblał kwasem.

Pomimo, że książka bardzo mocna i dosadna to czyta się ją bardzo szybko i płynnie. A ocena nie jest oceną książki a odwagi autorki aby podzielić się swoim doświadczeniem a przede wszystkim przestrzec inne kobiety. 
Jak się okazuje Eugeniusz G. nadal jest poszukiwany listem gończym, gdyż skrzywdził nie tylko bohaterkę historii a również innych wiele kobiet.

Moja ocena: 5/5

Książka bierze udział w wyzwaniach:


Komentarze

 1. ale boska okładka, opis też zachęca, muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam czytać takie książki, zwłaszcza jeśli są oparte na faktach. Na pewno sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Straszne są takie historie, ale z drugiej strony warto je poznawać i mieć oczy szeroko otwarte!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak straszne, szczególnie jeśli chodzi o cierpienie kobiet i dzieci.

   Usuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej książce. Coraz więcej takich historii jak ta opisana w ,,Strefie cienia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta ilość książek o tej tematyce musi z czegoś wynikać.

   Usuń
 5. Ostatnio coraz bardziej ciągnie mnie w stronę książek, które oparte sa na prawdziwych wydarzeniach. Zawsze wywołują we mnie więcej emocji niż fikcja literacka. Już sama okładka "Strefy cienia" porusza. Mam ochotę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie mam tak samo. I nawet wiedząc, że będzie możliwość że przy lekturze będę płakać to i tak je czytam.

   Usuń
 6. To musi być naprawdę świetna książka!!! Bardzo chciałabym ją przeczytać:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko polecam, wiele emocji ona wzbudza. Ja już się rozglądam za drugą częścią historii "Strefa światła"- byłam pewna że szwagierka tę też posiada- jednak nie :( Trzeba będzie samej zdobyć. Chociaż podobno jest słabsza od pierwszej części- jednak ja chciałabym poznać walkę o zdrowie fizyczne i psychiczne bohaterki.

   Usuń
 7. Po przeczytaniu książki ciężko jest mi dojść do siebie. Tragedia jakich mało

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty