"Granice", Liza Marklund


autor: Liza Marklund
tytuł: "Granice"
wydawnictwo: Czarna Owca, Warszawa 2013, str. 442.
ISBN: 978-83-7554-570-8


Annica Bengtzon dziennikarka zajmująca się sprawą morderstw kobiet. Wszystkie te morderstwa łączy kilka faktów: są to młode kobiety, zabite w ten sam sposób niedaleko swego miejsca zamieszkania lub w niedalekiej bliskości przedszkola. Annica podejrzewa, że jest to sprawa seryjnego mordercy, chociaż podejrzewa również partnerów tychże kobiet. W między czasie dostaje informację, że delegacja przedstawicieli państw europejskich zostaje porwana w Nairobi, wśród tej delegacji jest również jej mąż Thomas. Porywacze żądają sporego okupu i sukcesywnie aby zrobić większe wrażenie pozbywają się w straszliwy sposób zakładników. Annica postanawia za wszelką cenę uratować męża.

„Granice” Lizy Marklund to Czarna Seria wydawnictwa Czarna Owca. Jest to rewelacyjny kryminał trzymający do samego końca w napięciu. Główna bohaterka, pomimo, że targają ją wątpliwości czy uda jej się uratować męża i wróci on do dzieci cało, jest kobietą bardzo silną. Robi wszystko aby zdobyć odpowiednią kwotę okupu, podejmuje nawet wszystkie pieniądze zaoszczędzone po pożarze ich poprzedniego domu. Waha się tylko wtedy gdy przychodzi ta myśl, że Thomas ją zdradzał i pewnie zdradza nadal, okazuje się przecież, że nie musiał on jechać na ta konferencję, ale pojechała tam przecież piękna młoda blondynka.

Tytułowe granice, to wszelkie przeszkody które musi przejść człowiek w kryzysie, gdy musi podjąć naprawdę ważne decyzje, które decydują o jego i jego bliskich życiu. To również zmierzenie się z przeszłością, gdy Annice musi się przełamać i zadzwonić do matki pijaczki z prośbą o opiekę nad jej dziećmi. To również telefon do byłej kochanki męża, która jako jedyna nie waha się pomóc kobiecie i przyjmuje jej dzieci, gdy ta musi pojechać do Nairobi aby przekazać okup.

Liza Marklund podjęła bardzo ważny temat terroryzmu. Cała ta historia jest wpleciona w obecne czasy. To dzięki tej książce możemy chociaż po części wdrożyć się w życie rodzin które zostały skrzywdzone przez terroryzm. Język jakim pisze autorka bardzo wciąga, fabuła pędzi do przodu nie ma czasu na chwilę odpoczynku, zastanowienia, ani razu nie mamy możliwości przewidzieć tego co zdarzy się za chwilę i jak cała ta arcyciekawa, tragiczna historia się zakończy.

Lizę Marklund polubiłam od pierwszego akapitu w tej książce, podejmę się porównania jej do Alex Kavy, kolejnej rewelacyjnej autorki kryminałów.

„Granice” to 9 tom serii o dziennikarce Annice Bengtzon- chętnie sięgnę po wcześniejsze tytuły.

Książkę polecam wszystkim tym którzy uwielbiają kryminały, nie znają jeszcze osoby Lizy Marklund- z czystym sercem polecam, nie zawiedziecie się- ciężko się oderwać!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Moja ocena: 5/5


Komentarze

 1. Muszę się zapoznać z tą autorką, myślę, że bardzo mi sie spodoba jej twórczość!

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam również filmy telewizyjne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Spełniam oba warunki jakie wymieniłaś przy tych, którym polecasz i rzeczywiście z chęcią bym sięgnął po tę książkę jak i po inne z Czarnej Serii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję przeczytać jakieś książki z tej serii o dziennikarce Bengtzon. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również planuję rozejrzeć się za innymi tytułami tej autorki :D

   Usuń
 5. Nie czytałam jeszcze nic od Lizy Marklund. Chyba czas najwyższy to zmienić, zwłaszcza, że bardzo ją chwalisz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem poznania jakiś książek z Czarnej Serii, bo mnie bardzo intrygują i chyba muszę przespacerować się do mojej biblioteki i zapytać o "Granice", bo wydają się być naprawdę ciekawe. Zresztą twoja pochlebna recenzja mówi sama za siebie.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty