"Zazdrość", Robert Ross



autor: Robert Ross
tytuł: "Zazdrość"
wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2014, str. 137
ISBN: 978-83-7805-485-6


Uczucia zazdrości doświadczył każdy z nas. Ze świecą szukać tego, który nigdy nie był zawistny. Zazdrość to emocja, której doświadczamy przez całe życie, jedynie obiekt naszej zazdrości się zmienia. Zazdrościmy statusu materialnego, partnera życiowego, często zdrowia, gdy nam ono nie dopisuje. Często to uczucie jest bardzo chorobliwe, łączy się z uczuciem złości, prowadzi do kłótni, a tym poszkodowanym jest osoba, o którą ta druga jest zazdrosna.

Edek, to mężczyzna, dla którego życie jest niekończącym się egzaminem. Ciągle szuka swojego powołania i ima się różnych zajęć. Wstępuje do seminarium, gdyż chce zostać księdzem. Tam poznaje Romka. Niestety ta znajomość doprowadza do coraz większych frustracji u Edka gdyż wydaje mu się, że Romek jest najlepszy we wszystkim. Stara się mu dorównać, niestety nie zawsze mu się to udaje. Postanawia odejść z seminarium i rozpocząć studia medyczne. Jego tematem zainteresowań jest psychiatria na tle religijnym. Okazuje się, że Romek również nie znajduje powołania w duchowieństwie, i jak Edek rozpoczyna studia medyczne – i znowu jest lepszy.

Robert Ross stworzył bardzo ciekawą historię z bohaterem, który nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Edek to człowiek, który „lubił nad wszystkim panować. Życie jednak wnosiło swoje korekty i układało się nieco inaczej, niż on w swojej ograniczonej wyobraźni to przewidywał. Było zdecydowanie lepsze, a przede wszystkim prawdziwsze.” (str. 66) Mężczyzna zagubił się w swoim negatywnym uczuciu, przestał zważać uwagę na otaczającą go rzeczywistość, w końcu na przyjaciela, który go potrzebował, jednak nie miał odwagi prosić go o pomoc. Gdy Romka zabrakło „został w pamięci Edka jako genialny łobuz. Całe życie Edek mu zazdrościł, a teraz już nie było komu zazdrościć. Teraz go po prostu brakowało.” (str. 133).

Tytułowa zazdrość ukazana jest w kilku aspektach. Jest tu zazdrość w negatywnym odczuciu, o wszelki możliwości i umiejętności tej drugiej osoby, jak również zazdrość, jako zachęta do działania, aby być jeszcze lepszym.

Zazdrość to książka lekka w odbiorze, jednak wymuszająca chwilę skupienia nad własnym postępowaniem. Autor wręcz zmusza nas do zwrócenia uwagi na siebie i obiektywnej oceny własnych poczynań, czy my przypadkiem nie jesteśmy zarażeni tym uczuciem.


Moja ocena:


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości portalu


Książka bierze udział w wyzwaniach:



Komentarze

  1. Brzmi całkiem, całkiem. Gdy znajdę gdzieś w bibliotece, albo u znajomej to skuszę się.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, to też racja. Coraz częściej zazdrościmy innym, a sami nie doceniamy tego, co posiadamy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Brzmi ciekawie. Poszukam i przeczytam w wolnej chwili.

    OdpowiedzUsuń
  4. Raczej nie jestem nią zainteresowana, mimo że polecasz.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo chętnie przeczytam. To prawda, że zazdrość nieustannie nam towarzyszy. Czasem mam wrażenie, że dorośli są pod tym względem gorsi niż dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  6. Temat wydaje się interesujący ale nie wiem czy przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zazdrość to smutne uczucie. Do tej książki niestety jakoś mnie nie ciągnie, ale dobrze, że Tobie się podobała :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Interesujący temat, o którym jeszcze nie miałam przyjemności czytać, zarazem widać, że przedstawiony konkretnie i z różnych perspektyw.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty