"Gejsza z Gion", Mineko Iwasaki


autor: Mineko Iwasaki
tytuł: "Gejsza z Gion"
wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2006, str. 318
ISBN: 978-83-7359-380-0
Z półki


Gejsze są jak kolorowe ptaki, posiadają w sobie pewnego rodzaju tajemnicę. Piękne kimona, misternie ułożone fryzury i ten drobniutki kroczek- zachwycają widza.
„Gejsza z Gion” trafiła do mnie już jakiś czas temu, jednak jak tylko do mnie trafiła w ręce od razu odstawiłam ją na półkę z powodu formatu książki- wersja kieszonkowa, za którą ja nie przepadam- ciężko się taką książkę czyta, czcionka jest adekwatnie zmniejszona, co po jakimś czasie lektury męczy oczy. Jednak książka chyba musiała odstać swoje i czas na nią przyszedł przy okazji wyzwania „Pod hasłem” oraz  ładnie się wpasowała w wyzwanie „Od A do Z”. I tak jak rozpoczęłam zagłębiać się w historię Masako Tanaki później znanej jako Mineko Iwasaki, tak nie mogłam się oderwać.

Masako w wieku 3 lat została zauważona przez panią Iwasaki- matkę Iwasaki okiya. Parę lat wcześniej jej siostra wyszła za mąż nie spłacając długów i w tym momencie okasan (matka- właścicielka domu w którym przebywają gejsze) Iwasaki bardzo zależało na tym aby malutka Masako wprowadziła się do okiwa, rozpoczęła edukację i została jej następczynią. Młodziutką Masako bardzo interesowało życie gejsz i dość długo namawiała ojca aby zgodził się na jej przeprowadzkę. W wieku 6 lat 6 miesięcy i 6 dni Masako przeprowadziła się do okiwa i rozpoczęła naukę w szkole gejsz. Od tej pory jeszcze bardziej zachłysnęła się tą kulturą i miłością do tańca. W każdej wolnej chwili ćwiczyła kroki, nie opuszczała żadnych zajęć, chciała być najlepsza. Po 3 latach w szkole gejsz została adoptowana i zmieniła imię na Mineko Iwasaki- jednocześnie wyrzekając się rodziców w sądzie. Szybko się uczyła, zdała najlepiej egzamin na maiko (gejsza praktykantka). Była najlepsza- jej kalendarz był zapełniony na kilka miesięcy do przodu i mogła sobie pozwolić na pojawianie się na przyjęciach tylko na kilka minut. Dlaczego u szczytu kariery w wieku 29 lat postanowiła zrezygnować?

Gejsza- „gei”- sztuka, gra na scenie; „sza”- osoba która uprawia tę sztukę. Gejsze to bardzo wykształcone kobiety, które z precyzją wykonują swoją pracę, uczą się parzenia herbaty, klasycznego tańca japońskiego, gry na tradycyjnych instrumentach, odpowiedniego otwierania drzwi.

Najbardziej zaskoczyła mnie świadomość 3 letniej dziewczynki, która chce zostać gejszą. Czy 3 letnie dzieci są już na tyle ukształtowane i świadome? Przy lekturze dziwiło mnie ileż to razy Mineko musiała powtarzać rytuał otwierania drzwi, tam nawet za duże odchylenie dłoni od „normy” jest złe. W pewnym momencie dziwił mnie egoizm Mineko, jednak po głębszej lekturze dowiadujemy się, że pomimo, że gejsze mieszkają w jednym domu to między nimi nie ma przyjaźni a zawiść, konkurowanie o klienta, towarzystwo. Mineko bardzo dokładnie opowiada w swojej historii o wspinaniu się po szczeblach kariery, o rytuale zakładania kimon, upinania fryzur, nauki kilkunastu rodzajów tańców. Autorka momentami zaprzecza chyba sama sobie, bardzo często wspomina jak dużo kosztują kimona, by za chwilę stwierdzić że nie zna wartości pieniądza.

Nie miałam okazji zapoznać się z lekturą „Wyznań gejszy” jednak „Gejsza z Gion” to świetna autobiografia jednej z najsłynniejszych japońskich gejsz, która postanowiła odkryć prawdziwe karty tego zawodu. Książka warta przeczytania dla osób które kochają Japonię, oraz chcą bardziej zgłębić tę piękną kulturę.  
Oprócz kolorowych opisów, mnóstwa jak najdokładniej przekazanych historii autorka zamieściła również zdjęcia rodzinne, z występów, zdjęcia pięknych kimon a nawet zdjęcie fryzury wareshinobu z dokładnym opisem- które jeszcze bardziej pozwalają nam na zgłębienie kultury i sztuki.

I tak jak forma wydania książki nie przypadła mi do gustu, tak zawartość mnie zachwyciła i oczarowała.

Polecam gorąco- warto!



 Moja ocena: 5-/5

Książka bierze udział w wyzwaniach:




Komentarze

  1. Ciekawie napisałaś :) Ja również nie czytałam "Wyznań Gejszy" ale mam je w planach. Mam nadzieję że "Gejsza z Gion" spodoba mi się tak samo jak Tobie. I ja również nie przepadam za formatami kieszonkowymi. Jednak zakupiłam lupę do czytania, która bardzo w tym pomaga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaczarowałaś mnie i przeniosłaś w świat gejsz chcę przeczytać i to bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam obie książki i Gejszę z Gion i Wyznania Gejszy Goldena. Pierwsza zapewne jest bliższa prawdy, przynajmniej takiej prawdy, jaką sama Mineko Iwasaki chce upublicznić. Za to druga, choć odbiega od wersji Gejszy z Gion cechuje się dużo lepszym stylem i świetnym piórem. Polotem, której zabrakło w recenzowanej przez Ciebie pozycji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mineko wspomina o tym we wstępie, że nie do końca jej się podobało przedstawienie historii w "Wyznaniach..." i dlatego powstał ten tytuł.
      Jeśli będę miała możliwość przeczytania "Wyznań Gejszy" to chętnie sięgnę aby porównać obie książki.

      Usuń
  4. Nieczęsto czytam książki o Japonii, ale na tą mogłabym się skusić:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię książki o Kraju Kwitnącej Wiśni :)

    OdpowiedzUsuń
  6. wysoka ocena wygląda kusząco, jednak ciężko mam się przekonać do azjatyckiej prozy. czasami zerknę do Murakamiego, ale to byłoby wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  7. bardzo lubię takie klimaty, wiesz obce kultury, kobiecy świat, na pewno przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo lubię i cenie "Wyznania gejszy". Obawiam się jednak , że ta ksiązka będzie do nich podobna ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napewno jest podobna, gdyż Gejszę z Gion" pisze sama Mineko, a "Wyzwania..." to wersja Goldena.

      Usuń
  9. Również nie przepadam za czytaniem książek w wydaniu kieszonkowym , a mam ich sporo, bo ceny zawsze mnie kuszą i często je kupuję. Widzę, że u Ciebie również powiało klimatem azjatyckim (u Ciebie gejsze, u mnie prostytutki). Ta pozycja pasowała by Ci jeszcze do wyzwania "Trójka e-pik":)

    OdpowiedzUsuń
  10. Dokładnie wersje kieszonkowe już spokojnie za parę złotych można kupić, książka dosłownie wszędzie się zmieści.. jednak coś za coś. A teraz po promocji w Matrasie skusiłam się na kilka tytułów ii 3 lub 4 to wersje kieszonkowe ;)

    Nie biorę udziału w wyzwaniu "Trójka e-pik" chociaż często zaglądam na bloga z podsumowaniem i tak zaczynałam większość swoich wyzwań w połowie ich trwania i nie chciałam już za bardzo komplikować. Jeśli będzie ono w przyszłym roku to chętnie się zapiszę, bo świetne są tematy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo mnie ciekawi! Chętnie przeczytam, zainteresowałaś mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Mam w planach tę książkę. Musze ją jak najszybciej przeczytać. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad....

Popularne posty